
Święta Wielkanocne na południu Europy
Jak wyglądają obchody Świąt Wielkanocnych na południu Europy? Czym różnią się od tradycji wielkanocnych w Polsce? Co gości na stołach? Czy obchodzi się Lany Poniedziałek? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.
![]() |
Włochy
Włosi są narodem bardzo rodzinnym, dlatego Święta Wielkanocne są dla nich okazją do odwiedzenia najbliższych. Z uwagi na zamiłowanie do jedzenia dużą wagę przykłada się do dań wielkanocnych.
Niedzielę Włosi rozpoczynają śniadaniem, w czasie którego serwują wędliny i jajka. W czasie obiadu spożywane są potrawy typowe dla regionów i liczne przystawki (salami, szynka, jajka, itp.). Tradycyjnym pierwszym daniem jest rosół barani z pierożkami cappelletti oraz pieczone jagnię. Na deser podaje się zwykle Colombę – rodzaj babki w kształcie gołębicy, nadziewanej bakaliami (m.in. migdałami i kawałkami czekolady) oraz nasieniem bobu. Kto go znajdzie – będzie miał szczęście.
Dzieci mają swoje zwyczaje i rytuały, np. poszukiwanie jajek w stogu siana, Punta e Cul (gra podobna do gry w bule, gdzie zamiast kul wykorzystujemy jajka), Derby Easter (należy zjeść jak najwięcej jajek w trzy minuty).
Na ulicach wielu miast można obejrzeć procesje. Wielki Piątek Włosi nazywają dniem smutku – na pamiątkę żałoby po śmierci Chrystusa. Dzwony kościelne milkną aż do Wielkiej Niedzieli.
Z soboty na niedzielę obchodzi się veglia pasquale” (czuwanie paschalne), które jest podobne do polskiej „rezurekcji”.
![]() |
Hiszpania
Hiszpanie hucznie obchodzą wszystkie święta narodowe. Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w Hiszpanii, którym towarzyszy wiele emocji – powaga, śmiech, płacz, …
Uwagę przyciągają obchody „Wielkiego Tygodnia”, które trwają 7 dni (rozpożyczają się w Niedzielę Palmową). Na ulicach miast odbywają się procesje i pochody bractw organizowane z wielką pompą. Uczestnicy niosą wielkie i ciężkie platformy „pasos” z figurami przedstawiającymi postacie religijne, sceny biblijne, itp. Platformy te są udekorowane kwiatami, rzeźbione i malowane. Nie każdy może nieść platformę ze względu na jej wagę dochodzącą do kilku ton. Szacuje się, że w Hiszpanii odbywa się ok. 40 głównych procesji! Najbardziej znaną jest procesja w Sewilli rozczyniająca się przy placu de la Campana. Pochody mogą nieznacznie różnić się od siebie. Łączy je zwykle radosna atmosfera, która jest związana ze zmartwychwstaniem Jezusa.
W Wielki Czwartek kobiety ubierają się na czarno – zakładają welony i charakterystyczne dla Hiszpanek grzebienie. W Wielki Piątek odbywa się Droga Krzyżowa.
Hiszpanie w czasie świąt spożywają tradycyjne posiłki, np. mona de pascua (ciasto drożdżowe z posypką), dania z ciecierzycy, dorsz w pomidorach, torrijas (placek na słodko), itp.
![]() |
Portugalia
Portugalia to jeden z najbardziej katolickich krajów europejskich. Wielkanoc jest dla Portugalczyków bardzo ważnym świętem.
Najważniejszymi dniami są Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna. Podobnie jak w Polsce, w Portugalii maluje się pisanki. W odróżnieniu od naszych zwyczajów, w Portugalii spożywany jest wczesny niedzielny obiad (zamiast śniadania).
Tradycyjnie w piątek i sobotę spożywa się dania wegetariańskie, czyli dorsz z pieca („bacalhau”) – narodowa potrawa Portugalii. Dania mięsne goszczą na stołach w niedzielę – głównie jagnięcina, królik. Przez całe święta obecny jest „folar” (słodkie lub słone pieczywo z gotowanym jajkiem w środku). Ości ryby chowa się w drewnianej skrzynce i zakopuje, co symbolizuje koniec Wielkiego Postu.
Portugalczycy mają swoje wielkanocne zwyczaje, np. w Wielki Piątek zamożne rodziny rozdają zupę fasolową biedniejszym sąsiadom, każdy Portugalczyk obdarowuje swojego chrzestnego gałązką oliwną, drzwi ozdabia się czerwonymi chustami.
Tak (w skrócie) obchodzi się Święta Wielkanocne na południu Europy. Warto w tym czasie odwiedzić Hiszpanię, Portugalię lub Włochy i zobaczyć jak mieszkańcy tych krajów celebrują Wielkanoc.
0
Dodaj komentarz